МЕТАЛУРГ СТАРТУВАШЕ СО ПОБЕДА

Металург извојува победа на првата официјална средба во новата сезона. Во рамките на СЕХА Гаспром регионалната лига, совладана е екипата на Татран Прешов, со резултат 34:28 (14:14). Металург беше убедливо подобар противник во текот на сите 60 минути и... читај повеќе > МЕТАЛУРГ СТАРТУВАШЕ СО ПОБЕДА

Заврши првото полувреме од средбата Металург - Татран Прешов. Резултатот е 14:14. Металург во најголемиот дел од полувремето имаше предност од неколку гола, најмногу +5, 9:4. Фото: Игор Бансколиев,... читај повеќе > ФОТО: ПОЛУВРЕМЕ, МЕТАЛУРГ – ТАТРАН ПРЕШОВ 14:14

МАКЕДОНСКАТА СУПЕРЛИГА СТАРТУВА НА 20/21 СЕПТЕМВРИ....

Претставниците на клубовите, на состанок со комесарот за натпревари, Камер Металари, и генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски, решија стартот на македонската машка Суперлига да биде на 20/21 септември, а есенскиот дел да трае точно три... читај повеќе > МАКЕДОНСКАТА СУПЕРЛИГА СТАРТУВА НА 20/21 СЕПТЕМВРИ.

ЗA УСПЕХ, МЕТАЛУРГ НА ИСКУСТВОТО ПОСТОЈАНО ДОДАВА МЛАДОСТ...

Преземено од дневниот весник “Н.Македонија“. Стратегот на македонскиот ракометен првак Металург, Лино Червар има полно право да биде задоволен од оствареното и прикажаното на турнирот во Струга. Младите новаци во тимот, кои годинава беа... читај повеќе > ЗA УСПЕХ, МЕТАЛУРГ НА ИСКУСТВОТО ПОСТОЈАНО ДОДАВА МЛАДОСТ
    > сите вести

ГРУПА МЛАДИ РАКОМЕТАРИ И РАКОМЕТАРКИ НА МЕТАЛУРГ ЗАМИНАА ВО ХРВАТ...

Пред малку, на подготовки во Валпово (Хрватска) замина група на наши млади ракометари и ракометарки. Децата отпатуваа со автобус, а во Валпово ќе стигнат утре попладне, после што е планиран и вечерниот тренинг. На пат тргнаа 18 ракометари од... читај повеќе > ГРУПА МЛАДИ РАКОМЕТАРИ И РАКОМЕТАРКИ НА МЕТАЛУРГ ЗАМИНАА ВО ХРВАТСКА

Своите подготовки ги почна и младинската екипа на... читај повеќе > ФОТО: МЛАДИНСКАТА ЕКИПА НА МЕТАЛУРГ ГИ ПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ

ПРВА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ ЈУНИОР, НАСТРАДА ЕКИПАТА НА ПРОЛЕТ...

Металург Јуниор вечерва ја извојува првата победа во плејофот на македонското првенство. Апсолутно заслужено поразена е екипата на Тинекс Пролет, со резулта 25:21 (11:9). Противникот поведе со 1:0, а потоа нашите момчиња го презедоа водството и го... читај повеќе > ПРВА ПОБЕДА НА МЕТАЛУРГ ЈУНИОР, НАСТРАДА ЕКИПАТА НА ПРОЛЕТ

МЕТАЛУРГ ЈУНИОР Е ПОРАЗЕН ВО СТРУМИЦА...

Металург Јуниор ја загуби и својата деветта средба во плејофот на македонското првенство. Загубивме во Струмица од екипата на Зомимак М, со резултат 34:28 (21:12). Јуниор одигра лошо прво полувреме, кое го загубивме со девет гола разлика. Во второто... читај повеќе > МЕТАЛУРГ ЈУНИОР Е ПОРАЗЕН ВО СТРУМИЦА

РК МЕТАЛУРГ И ЖРК МЕТАЛУРГ СЕ ПОБЕДНИЦИ ВО ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА...

Заврши натпреварувањето за генерациите 2000/1, во машка и во женска конкуренција. Оваа година победници се екипите на РК Металург, кај машките, и ЖРК Металург, кај женските. Случајот сакаше овие две екипи да ги носат имињата на нашите надобри... читај повеќе > РК МЕТАЛУРГ И ЖРК МЕТАЛУРГ СЕ ПОБЕДНИЦИ ВО ЕВРОИНС МИНИ-ЛИГАТА НА МЕТАЛУРГ, ВО ГЕНЕРАЦИИ 2000/1

МАКЕДОНСКОТО ТРИО ДОПРИНЕСЕ ЗА ПРВАТА ПОБЕДА НА ОДОРХЕИ...

Екипата на Одорхеи славеше во првото коло на романската Суперлига. На гостувањето кај екипата на Васлуи, Одорхеи победи со резултат 28:24 (12:12). Меѓу тие што придонесоа за првата победа на Одорхеи во новата сезона се и тројцата Македонци во... читај повеќе > МАКЕДОНСКОТО ТРИО ДОПРИНЕСЕ ЗА ПРВАТА ПОБЕДА НА ОДОРХЕИ

ЈОСИП ШАНДРК ГО НАПУШТИ ЗАГРЕБ

Левиот бек на екипата на Загреб, Јосип Шандрк (27), спогодбено го раскина договорот со клубот и кариерата ќе ја продолжи во Романија, во екипата на Динамо Букурешт. Шандрк во Загреб пристигна минатата година од екипата на Балатонфуреди (Унгарија),... читај повеќе > ЈОСИП ШАНДРК ГО НАПУШТИ ЗАГРЕБ

БАРСЕЛОНА СТИГНА ДО СВОЈОТ 17. СУПЕРКУП НА ШПАНИЈА...

Барселона ја оправда улогата на апсолутен фаворит во мечот за Суперкупот на Шпанија и го освои својот 17-ти трофеј во ова натпреварување, трет едноподруго. Совладана е екипата на Гранолерс, со резултат 32:28 (11:13). Гранолерс ја намачи Барселона, а на... читај повеќе > БАРСЕЛОНА СТИГНА ДО СВОЈОТ 17. СУПЕРКУП НА ШПАНИЈА

ВЕСПРЕМ ГО ОСВОИ СУПЕРКУПОТ НА УНГАРИЈА...

Во директна пресметка со главниот конкурент, тимот на Пик Сегед, Веспрем го освои Суперкупот на Унгарија. Средбата се одигра во преполната “Веспрем Арена“. Веспрем победи со резултат 33:24 (17:12). Маргуч (8), кај Веспрем, и Анчин (7), кај Пик Сегед, беа... читај повеќе > ВЕСПРЕМ ГО ОСВОИ СУПЕРКУПОТ НА УНГАРИЈА

КИЛ: ПО ФЛЕНСБУРГ, ПАДНА И ХАМБУРГ

Екипата на Кил извојува значајна победа во третото коло на германската Бундеслига. На гостувањето во Хамбург совладана е екипата на поранешниот шампион на Европа, со резултат 20:19 (12:7). По три кола, Кил е на осмото место на табелата, со четири... читај повеќе > КИЛ: ПО ФЛЕНСБУРГ, ПАДНА И ХАМБУРГ

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН ПОБЕДНИК НА СИЛНИОТ “ЕУРО ТУРНИР“ ВО СТРАЗБУРГ...

Екипата на Пари Сен Жермен е победник на 21-то издание на “Евро Турнир“ во Стразбург, еден од најсилните тунири во европската предсезона. Во финалната средба совладана е екипата на Монпелје, со резултат 32:24. Резултати: Четврток: Пари Сен... читај повеќе > ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН ПОБЕДНИК НА СИЛНИОТ “ЕУРО ТУРНИР“ ВО СТРАЗБУРГ